Kýž bych se byl neoženil

Jednoaktová barokní fraška „Kýž bych se byl neoženil!“, kterou Jan Nepomuk Štěpánek upravil a přeložil z německého jazyka, vtipným způsobem vykresluje, co všechno se může stát, když se do manželství vloudí žárlivost.

Karel a Amálie jsou mladí a šťastně zamilovaní novomanželé; ovšem pouze do doby, než na jejich sídlo zavítá nečekaný host - pan Blyskavec. Ten svým vytrvalým dvořením se Amálii zapříčiní, že Karel začíná na svou krásnou ženu žárlit a manželská idylika se tak hroutí jako domeček z karet.

Ještěže na zámek přijíždí Karlův dávný známý, který si v každé situaci rady a rád přispěchá svému nešťastnému příteli na pomoc...

O autorovi>>


Premiéra a odehraná představení

Slavnostní premiéra se odehrála 29. srpna 1999 v prostoru zahrady mateřské školy v Nadějkově a jejím uvedením byl uzavřen vůbec první ročník nadějkovského letního kulturního festivalu, tzv. Fikarských slavností.

Přestože počasí toho dne zpočátku uvedení hry v zahradě příliš nepřálo, nakonec se v uvedenou hodinu začátku představení sešli nejen všichni herci, ale i na 200 diváků. Nálada na obou stranách byla od počátku výborná a diváctvo se k našemu překvapení smálo i na místech, u kterých jsme si vtipu sami dosud nepovšimli. Jednotlivé herecké výkony pak byly odměňovány dlouhým potleskem a po skončení představení i mnohými žádostmi o autogramy.

Za možnost uvedení této hry děkujeme divadelní společnosti Orfeus, jejíž principál nám jí k uvedení doporučil.

Nemenší dík pak také patří božejovickým ochotníkům, kteří nám na představení zapůjčili jeviště a lavice pro diváky, a vůbec všem, kteří se jakýmkoli způsobem podíleli na přípravě jednotlivých představení.

V následujících měsících se hra dočkala ještě dalších repríz, a sice v Sedlci (1999), Borotíně (1999) a opětovně v Nadějkově (2000), kdy byla uvedena naposledy.


Za kolektivní režie byla hra uváděna v tomto obsazení:

Karel Lužovský, venkovský šlechtic   Dalibor Votava
Amálie, jeho žena Jana Zemanová/Pavla Šimerová
Setník Levohorský, přítel Karlův Jiří Jiroutek
Kubík, sluha Lužovského Jaroslav Souček
Kačenka, kuchařka Marie Kvasničková
Partýska, vesnický učitel Tomáš Biňovec/Marie Kabíčková
Blyskavec, nevítaný host Zdeněk Černý
Sbor vesničanů
 
TOPlist