17. 10. 2015

Vzpomínka na Sovu, Danu Martanovou

 

 

Vzpomínka na Sovu,

Danu Martanovou.

 

*26. 2. 1932 Pomezí nad Ohří – +25. 8. 2015 Tábor

 

Byla vlastenkou, ctitelkou Masarykova odkazu a národních tradic. Zasadila se o vytvoření Chocholouškovy světnice a oslavy jeho výročí, připomínala jeho výročí i výročí Fikara, Dne veteránů a jiné významné dny.

Byla zdatná sportovkyně, závodnice. Jako kanoistkaroce 1955 pro ČSR získala první zlatou medaili na Mistrovství světa ve vodním slalomu. Byla i kajakářkou, získala mnoho jiných ocenění.

Byla neúnavná korespondentkakaždým - i s politiky, zajímala se o vše kolem nás.

Byla skautka, turistka, trampka, aktivní cvičitelka Sokola.

Velkou část života věnovala divadlu, v několikanich dělala inspicientku a nakonectakovou službou přišla i mezi nás, Fikary.

Dobrovolně pomáhala ve veřejném dění, někdyoběť chtěla či ne, to patřilojejí vlastenecké a bojovné povaze. Na zádušní mši náš odcházející farář P. Jindřich Zdík ji velice dobře zhodnotil jako nezařaditelnou osobu, která nakonec doufalaodpuštění.

Mohli jsme někdy nadávat, mohli jsme se třeba smát, ale můžeme a chcemedobrém vzpomínat a nezapomenout.

 

Na její přání byla bez obřadu zpopelněna a popel 17. 10. odvezli Past, Fikaroslav a Marcela Chocholatá do jejího rodného Pomezí. Za přítomnosti zástupců obce ho uložili do urnové stěny na hřbitově u kostela sv. Jakuba Většího.

 

Kostel je v majetku a správě obce a je běžně uzavřen. Paní Nikol Stehuraobecního úřadu každému návštěvníkovi ochotně otevře.

 
TOPlist